Astra H ECN Arıza Kodlarını Okuma (Cihaza Bağlamadan)

Astra H aracınızda herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan araçtaki arızaları okuyabilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapabileceğimize bakalım.

GAZ -FREN PEDALI YÖNTEMİYLE ARIZA OKUMA:
1.
Anahtarı kontağa takın.
2. Gaz ve fren pedalının ikisine birden aynı anda sonuna kadar basın.
3.Gaz ve fren pedalına sonuna kadar basılı tutarken aynı anda anahtarı 2 kademe çevirin. (Aracı çalıştırmayın…İbrede ışıkların yandığı konumda kalacak)
4.Bu şekilde 10 saniye bekleyin. Sonrasında km saatinizde ECN ile başlayan kodlar çıkacaktır. Çıkan kodları bir yere not edin. Bu kodlar aracınızdaki arızayı belirten kodlardır.Her kod bir arızayı temsil eder. Örnek olarak ECN 119103 Dizel araçlarda rail basıncı hatasıdır.
5.En sonunda ECN 0000 yazar ve ekran kapanır. ECN 0000 hataların bittiği anlamına gelir.

ecn

ARIZA KODUNU LİSTEDE ARATMA:

Hata kodunu okurken;

ÖRNEK : ECN 119103 hata kodunu aldınız. bu kodun son iki rakamını silip P1191 olarak aratmanız gerekir. Tüm kodlarda son iki rakamı silip listede ilk 4 rakama göre aratıyoruz. Kodları not ettikten  sonra, sayfanın en altında mavi renkle yazılmış konu linkine tıklayarak hata kodu listesine ulaşıp arama yapabilirsiniz.

ÖRNEKLER

ECN 119103 = P1191
ECN 204521 = P2045

gibi…

DİĞER SORULAR

SORU 1: Bu yöntemi uyguladım ama hiç bir şey olmadı ?

Bazı araçlarda hata kayıtlı olmadığında ekrana bir şey gelmez.ECN hata kodlarının ekrana hiç gelmemesi Aracınızda sıfır hata var demektir.

SORU:2 Bu yöntemi uyguladım sadece ECN0000 kodu çıktı ?

Aracınız sıfır hata demektir.Endişe edilecek bir şey yoktur.

Arızanın kayıtlı olup olmadığını anlamanın diğer yolu:  ariza-lamba  İbrede sol alt tarafta fotoğrafta bulunan sarı renkli arıza ışığı aracı çalıştırmadan önce sönüyorsa; aracınızda hata yok demektir. Eğer çalıştırdıktan sonra sönüyorsa araçta önemli yada önemsiz bir hata vardır ve kayıtlıdır.

 

ARIZA KODU LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

SORU SORMAK İÇİN FORUM BÖLÜMÜNÜ DE KULLANABİLİRSİNİZ. FORUMA GİRMEK İÇİN TIKLAYIN.