Astra H Ekran Tipleri

Astra H Ekran Modelleri

Bu yazımızda Opel Astra H kasada kullanılan Ekran tiplerini göstereceğiz. Temel olarak Astra H modelinde 4 tipte ekran kullanılmıştır. Bunlar en basitinden, en kullanışlı olanına göre  şu sırayladır : TID, BID, GID ve CID

TID Ekran Tipi :

TID ekran yani Triple Info Display, Türkçe anlamıyla üçlü bilgi ekranı Astra H’de kullanılan en basit ekran tipidir. 2010 senesi öncesinde ülkemize gelen bazı 1.4 motorlu Essentia ve 1.3 CDTI Essentia donanım paketlerinde vardır. Enjoy ve diğer üst donanımlarda bulunmaz. Yol bilgisayarı özelliğini desteklemez. Saat, Tarih ve Radyo bilgilerini gösterir. Başka bilgileri göstermez ancak CD 30 teyp ile gizli menüye bu ekrandan da girilebilir. Diğer ekranlara göre küçük boyuttadır. Manuel klimalı araçlarda kullanılır. TID ekranın kullanıldığı teypler CC 20 Kasetçalar ve CD 30’dur. Aşağıdaki fotoğraf TID ekrana aittir.

astra h tid ekran
Astra H TID ekran

BID Ekran Tipi:

BID ekran yani Board Info Display, düşük çözünürlüklü dot ekran tipidir. 4.5 inchtir. 2009 Öncesi Enjoy modellerinin neredeyse hemen hepsinde bulunan ekran tipi budur. Yol bilgisayarı özelliğini destekler. Uyarı mesajlarını gösterebilir.Manuel klimalı araçlarda kullanılır.  Otomatik klimalı araçlarda kullanılmaz. Bazı modellerde yol bilgisayarı özelliği kapalı olabilir. Bunu serviste tec2 cihazı ile açtırabilirsiniz. CD 30 ve CD30 MP3 teypler ile kullanılır. Daha üst model teypler ile kullanılamaz.Aşağıdaki fotoğraf BID ekrana aittir.

Astra H BID Ekran
Astra H BID Ekran

GID Ekran Tipi:

GID ekran yani Graphic Info Display, Türkçe anlamıyla grafik bilgi ekranı, yüksek çözünürlüklü dot ekran tipidir. 4.5 inch’tir. Uyarı mesajlarını grafik kullanarak gösterebilir. Yol bilgisayarı özelliğini destekler. Otomatik klimalı araçlarda kullanılır. BID ve TID ekrana göre kullanışlıdır. Artı olarak orijinal Bluetooth UHP 4 modülünü destekler. Eğer navigasyon özelliği bulunan bir teyp takılırsa CD 70 Navi gibi, pusula özelliği ile navigasyonuda destekler ancak renksiz olmasından dolayı  haritayı gösteremez. 2007 model öncesinde ana ekranda 2 satır bilgi , 2007 model sonrasında  ana ekranda 3 satır bilgi gösterir. Menzil, Ortalama Tüketim,  Anlık tüketim… CD 30 MP3 , CDC 40 Opera teypler ile kullanılabilir. Kullanıldığı teybe ve donanımlara göre sekmelere ayrılır. CD30 MP3 ile kullanıldığında bu sekmeler yoktur. Aşağıdaki foto 4 sekmeli bir gid ekrana aittir.

 

Astra H GID ekran
Astra H GID ekran

 

CID Ekran Tipi:

CID ekran yani Color Info Display, Türkçe anlamıyla renkli bilgi ekranı, TFT 6.5 inç renkli ekran tipidir. Ülkemize 2009-2010 yılında gelen Cosmo ve GTC araçlarda vardır. GID ekranın renkli versiyonu denebilir. CDC 40 opera ve üst model teyplerde kullanılır. CD 30 ile kullanımı mümkündür ancak teybin bazı özellikleri ekrana gelmez. (Bass-Tiss ayarları gibi.) Sonradan eklenen donanımlar ile navigasyon, video, dokunmatik özelliği kazanabilir. Astra H’de kullanılan en iyi orijinal ekrandır. 2007 öncesi 2 satır, 2007 sonrası 3 satır bilgiyi ana ekranda gösterir. Aşağıdaki foto CID ekrana aittir.

Astra H CID ekran
Astra H CID ekran
 • Pingback: Astra H Orijinal Teyp Modelleri - Astra TR()

 • TURGUT

  Merhaba,
  TIB ekran tipini GID ekran tipiyle değiştirebilirmiyiz.Teyp cd30.Bu değişiklik sırasında TIB soketi ile GID kablo soketi arasında fark varmıdır takınca hemen çalışırmı?.ekran tiplerinin değişimi konusunda goruş ve deneyimlerinizi paylaşırmısınız.

  tesekkurler.

  • Aracınız kaç model yazabilir misiniz ?

 • sitki

  bende değiştirmek istiyorum gid ekranla benim aracım 2005

 • sitki

  benimde aracım 2005 model bıd ekran var, gıd ile değiştirme sansım varmı?uyarsa nasıl bir işlem yapmma gerekiyor?

  • Sıtkı Bey BID ekrandan GID ekrana geçiş yapabilirsiniz. Ancak alacağınız GID ekran 2006 yılı veya önceki yıllara ait üretim olmalı. Aksi takdirde farklı şamandıra tipinden dolayı, menzil ve yakıt bilgilerini yanlış görebilirsiniz. Özetle 2005-2006 üretimi bir GID ekran işinizi görür.

 • astratr

  Merhaba,

  TID ekranınızı GID ekranla değiştirebilirsiniz. Soketlerde fark yok. 2008 sonrası üretim GID ekran alırsanız daha iyi olur. TID ekranı araçtan çıkarmadan önce TECH2 cihazı ile sıfırlayıp ardından GID ekranı araca takıp Tec2 yada opcom ile tanıtmanız gerek.

  Hız sabitleyici araca kolayca eklenebilir. Hız sabitleyici özelliği olan sinyal kolu alıp yine aracınıza tec2 yada opcom cihazıyla tanıtacaksınız. Aracınızda debriyaj müşürü yoksa birde ondan almanız gerek. Dizelse yüksek ihtimal vardır. Toplam Maliyet 200 250 tl civarı…

  Direksiyonda tesisatınız hazırsa direksiyon kumandalarını
  alıp takarsanız çalışır ancak direksiyonda tesisat yoksa direksiyon
  göbeğiniz değişmesi gerekli. Bu biraz maliyetli olabilir.

  Torpido kısmı tam olarak neresi anlayamadık, komple torpido satılıyor değiştirebilirsiniz ancak fiyatlar hakkında bilgimiz yok.

 • Bulut Sisko

  2011 model 1,3 cdtı opel astra h kasa arac sahibiyim.Arac ekranı mukerrebı aktı ve silik gosterıyor değiştirmek istiyorum.Yardımcı olurmusunuz.Bana ne kadara malolur

  • astratr

   Merhabalar aracınızın ekran tipi GID olmalı. Sahibinden.com üzerinde varsa bir gid ekran alıp değiştirin. Ortalama maliyeti çıkma olarak 350 tl civarı. Bunun dışında satın almadan önce , ekranın sıfırlanıp sıfırlanmadığını sorunuz. Sıfırlanmış ekranı aldıktan sonra kendi aracınızdaki teybi ve ekranı serviste boşandırıp yeni ekranı aracınıza tanıtmanız gerek. İşlem bu kadar.

 • Levent Cesur

  2004 essentia 1.4 bunun tıb ekranını değişip yol bilgisayarını çalıştırabilirmiyiz

  • astratr

   Merhaba,

   Aracın altyapısında bilgileri aktaracak sensörler varsa çalışabilir ama burdan kesin bişey söylemek mümkün değil. BID ve üstü ekranları alıp taktıktan sonra , tech2 cihazından check control özelliği açılacak. Büyük ihtimal menzil ve ortalama tüketim verilerini ekranda görürsünüz. Ancak 2004 modeller ilk seri olduğu için şamandıra sistemleri diğerlerinden farklı. 2004 model araçtan çıkma ekran almalısınız.

 • astratr

  Eğer aracınız konfor paket değilse, yol bilgisayarı özelliğiniz yoktur. Op-com yada serviste tech2 cihazı ile aktifleştirebilirsiniz.

 • Hasan Pala

  2011 model astra sedan 111. Yıl arabam var. Ancak arabadaki ekranı nasıl kullanıcağımı bilmiyorum, yardımcı olurmsnuz?