Astra H Ekran Tipleri

Astra H Ekran Modelleri

Bu yazımızda Opel Astra H kasada kullanılan Ekran tiplerini göstereceğiz. Temel olarak Astra H modelinde 4 tipte ekran kullanılmıştır. Bunlar en basitinden, en kullanışlı olanına göre  şu sırayladır : TID, BID, GID ve CID

TID Ekran Tipi :

TID ekran yani Triple Info Display, Türkçe anlamıyla üçlü bilgi ekranı Astra H’de kullanılan en basit ekran tipidir. 2010 senesi öncesinde ülkemize gelen bazı 1.4 motorlu Essentia ve 1.3 CDTI Essentia donanım paketlerinde vardır. Enjoy ve diğer üst donanımlarda bulunmaz. Yol bilgisayarı özelliğini desteklemez. Saat, Tarih ve Radyo bilgilerini gösterir. Başka bilgileri göstermez ancak CD 30 teyp ile gizli menüye bu ekrandan da girilebilir. Diğer ekranlara göre küçük boyuttadır. Manuel klimalı araçlarda kullanılır. TID ekranın kullanıldığı teypler CC 20 Kasetçalar ve CD 30’dur. Aşağıdaki fotoğraf TID ekrana aittir.

astra h tid ekran
Astra H TID ekran

BID Ekran Tipi:

BID ekran yani Board Info Display, düşük çözünürlüklü dot ekran tipidir. 4.5 inchtir. 2009 Öncesi Enjoy modellerinin neredeyse hemen hepsinde bulunan ekran tipi budur. Yol bilgisayarı özelliğini destekler. Uyarı mesajlarını gösterebilir.Manuel klimalı araçlarda kullanılır.  Otomatik klimalı araçlarda kullanılmaz. Bazı modellerde yol bilgisayarı özelliği kapalı olabilir. Bunu serviste tec2 cihazı ile açtırabilirsiniz. CD 30 ve CD30 MP3 teypler ile kullanılır. Daha üst model teypler ile kullanılamaz.Aşağıdaki fotoğraf BID ekrana aittir.

Astra H BID Ekran
Astra H BID Ekran

GID Ekran Tipi:

GID ekran yani Graphic Info Display, Türkçe anlamıyla grafik bilgi ekranı, yüksek çözünürlüklü dot ekran tipidir. 4.5 inch’tir. Uyarı mesajlarını grafik kullanarak gösterebilir. Yol bilgisayarı özelliğini destekler. Otomatik klimalı araçlarda kullanılır. BID ve TID ekrana göre kullanışlıdır. Artı olarak orijinal Bluetooth UHP 4 modülünü destekler. Eğer navigasyon özelliği bulunan bir teyp takılırsa CD 70 Navi gibi, pusula özelliği ile navigasyonuda destekler ancak renksiz olmasından dolayı  haritayı gösteremez. 2007 model öncesinde ana ekranda 2 satır bilgi , 2007 model sonrasında  ana ekranda 3 satır bilgi gösterir. Menzil, Ortalama Tüketim,  Anlık tüketim… CD 30 MP3 , CDC 40 Opera teypler ile kullanılabilir. Kullanıldığı teybe ve donanımlara göre sekmelere ayrılır. CD30 MP3 ile kullanıldığında bu sekmeler yoktur. Aşağıdaki foto 4 sekmeli bir gid ekrana aittir.

 

Astra H GID ekran
Astra H GID ekran

 

CID Ekran Tipi:

CID ekran yani Color Info Display, Türkçe anlamıyla renkli bilgi ekranı, TFT 6.5 inç renkli ekran tipidir. Ülkemize 2009-2010 yılında gelen Cosmo ve GTC araçlarda vardır. GID ekranın renkli versiyonu denebilir. CDC 40 opera ve üst model teyplerde kullanılır. CD 30 ile kullanımı mümkündür ancak teybin bazı özellikleri ekrana gelmez. (Bass-Tiss ayarları gibi.) Sonradan eklenen donanımlar ile navigasyon, video, dokunmatik özelliği kazanabilir. Astra H’de kullanılan en iyi orijinal ekrandır. 2007 öncesi 2 satır, 2007 sonrası 3 satır bilgiyi ana ekranda gösterir. Aşağıdaki foto CID ekrana aittir.

Astra H CID ekran
Astra H CID ekran