Astra H Orijinal Teyp Modelleri

Bu yazımızda Opel Astra H kasada kullanılan orijinal teyp modellerini göstereceğiz. Astra H teyp modellerinden bazıları, donanım olarak ülkemize gelmemiş olsada, duruma göre ekranınız uygunsa sonradan üst model teyplerden birini alıp takabilirsiniz. Astra H’de kullanılan orijinal  teyp modelleri şu şekilde:

 

R 10

Bu teyp ülkemize gelmeyen modellerden. Zaten gelmesini de istemeyeceğiniz modellerden. Sadece radyo özelliği mevcut. TID ekranla kullanılıyormuş. CD veya Kaset girişi yok.  Kısacası 6 hafızalı RDS özellikli bir radyo. Fotosu aşağıda.

R 10 teyp
R 10 teyp

 

CC 20

Bu teyp ülkemize 2004 yılında 1.4 essentia donanım araçlarla geldi. Çok nadir olmakla birlikte Türkiye’de mevcut. R 10’a göre artısı kaset çalması. 6 hafızalı , RDS özellikli bir kasetçalar. TID ekranla kullanılır.Fotosu aşağıda.

 

CC 20 Kasetçalar
CC 20 Kasetçalar

 

CD 30

Kaset devrinin bitmesiyle, Opel’in araçlara koyduğu cd çalardır. 2007 öncesi modeller 6 hafızalıdır. 2007 sonrası modeller 9 hafızalıdır. Bu model mp3 formatında CD çalmaz.Sadece ses cd’si çalar. Diğer bir deyişle track çalar. Mp3 çalan versiyonu bir alttaki teyp modeli mp3 özelliği eklenmiş CD 30 MP3 modelidir. Ses gücü 4×17 watt’dır. AUX girişi yoktur. Genelde 2007 sonrası Essentia araçlarda bulunur ve BID ekranla kullanılır.

6 hafızalı CD 30 (Makyajsız kasalarda kullanılır)
6 hafızalı CD 30 (Makyajsız kasalarda kullanılır)

 

9 hafızalı CD 30 ( 2007 sonrası makyajlı kasalarda kullanılır)
9 hafızalı CD 30 ( 2007 sonrası makyajlı kasalarda kullanılır)

 

CD 30 MP3
CD 30 modelinin mp3 çalan versiyonudur. Ses gücü 4×20 watt’dır. Türkiye’deki astra h’ların %90’ında bu teypten vardır. Enjoy, Elegance, Cosmo, Essentia Konfor Paket araçlarda mevcuttur. BID ve GID ekranla kullanılabilir. 6 hafızalı olan modellerinde AUX girişi yoktur. 9 hafızalı olan modellerde AUX girişi vardır. 9 hafızalı modeline sonradan takılan modüllerle USB özelliği eklenebilir. 6 hafızalı olan modeller Blaupunkt tarafından üretilmiştir. 9 hafızalı modeller Delphi-Grundig tarafından üretilmiştir.

DİKKAT : 2007 üretimli bazı 9 hafızalı CD 30 MP3 modellerinde aux desteği yoktur. Satın almadan önce teypte aux olup olmadığını öğrenmek için teybin etiketindeki şemada aux kutucuklarının işaretli olup olmadığını kontrol edin.

6 hafızalı CD 30 MP3 (2007 model öncesinde bulunur AUX girişi yoktur.)
6 hafızalı CD 30 MP3  (2007 model öncesinde bulunur AUX girişi yoktur.)

 

9 hafızalı CD 30 MP3 ( 2007 sonrası modellerde bulunur AUX girişi vardır)
9 hafızalı CD 30 MP3 ( 2008 sonrası modellerde bulunur AUX girişi vardır)

CDC 40 Opera

Astra H aracınızda alacağınız en iyi ses kalitesini bu teyp verir. Ses gücü 2×45 watt + 3×20 watt’dır. Orijinalden subwoofer girişi vardır. İçerisinde mini bir amphi bulunur.Ayrıca İçinde 6’lı bir CD changer’ı vardır. Ön yüzünden 6 adet cd alır. CD içerisindeki mp3’leri ve albümleri liste şeklinde gösterebilir. GID veya CID ekranla kullanılır. Ayrıca 9 band equalizer menüsü  ve subwoofer menüsü de vardır. Menü ve kullanım kolaylığı açısından yukardaki teyplerden daha iyidir. Digital Audio Broadcasting ( DAB) özelliğini destekler. Ancak AUX girişi yoktur. 2007 öncesi Blaupunkt tarafından üretilmiştir. 2007 sonrası Delphi-Grundig tarafından üretilmiştir. 2007 öncesi Blaupunkt modelleri mp3 çalmaz. 2007 sonrası Delphi-Grundig modelleri  mp3 çalabilir. Bu teybin takılı olduğu araçlar fabrikadan 7 adet premium hoparlör ile gelir. Diğer teyplerde kullanılan hoparlörlere göre daha üst düzey ve kaliteli hoparlörlere sahiptir.  Ülkemize 2009-2010 model  Cosmo ve GTC araçlarla gelmiştir.

CDC 40 OPERA
CDC 40 OPERA
CDC 40 OPERA'nın equalizer menüsü
CDC 40 OPERA’nın equalizer menüsü

 

CD 50 Phone

Bu teyp aslında bir telefon. Telefon özelliğini kullanabilmek için IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Bir SIM kart girişi var. Acil durumlar içinse bir SOS düğmesi var. Bu teybi kullanabilmek için GID veya CID ekran gerekli. Teyp ekranda 3 sekme oluşturuyor.  Telefon sekmesi altından SIM kartınızdaki kişileri ekranda görebilir ve arayabilirsiniz. Ayrıca direksiyondan  sesli komutlar ile arama yapabilir ya da gelen çağrıya cevap verebilirsiniz. SMS’leri ekranda okuma şansınız da var.  Ses gücü CD 30 MP3 ile aynı. 4X20 watt.

CD 50 Phone
CD 50 Phone

 

CD 70 NAVI

Bu teyp ise navigasyona bir çözüm olarak üretilmiş. 2 adet CD girişi var. Bir tanesi Navigasyon cd’lerini okumak için bir diğeri mp3 cd’lerini okumak için. Ses çıkışı 4×20 watt. AUX girişi var. Şarkıları liste halinde gösterebilir. Menü kullanım kolaylığı açısından oldukça iyi. CID ekranla kullanılır. Ekranda navigasyon sekmesi altından navi görevini yapar. Ancak Opel’in bu teyp için ürettiği detaylı Türkiye harita CD’si yoktur. Bu nedenle, bu teyp üzerinden ülkemizde navigasyon kullanılamaz. GID ekranla da kullanılabilir ancak navi cd’si takarsanız haritayı göremezsiniz.

CD 70 NAVI
CD 70 NAVI

 

DVD 90 NAVI

CD 70 Navi’den tek farkı Navigasyon DVD’lerini okuyabilmesidir. Başkada bir farkı yoktur. Müzik, film gibi DVD’leri okuyamaz. Film, klip izletemez. DVD’nin kapasitesi sayesinde daha büyük haritalarla navigasyon özelliği sunar. CD 70’e göre tek farkı budur. Ses çıkışı 4×20 watt.

DVD 90 NAVI
DVD 90 NAVI

 

CD 40 USB

Bu teyp aslında Zafira B ve Corsa D araçlar için 2010 yılından sonra üretilmiştir. Ancak Astra H’ye takılabilir. Teybin en büyük artısı Aux  ve USB girişlerinin olmasıdır. USB bellek içindeki şarkıları liste olarak gösterebilir. Ses çıkışı 4×20 watt’dır. CDC 40 opera’da bulunan equalizer menüsünü içermez. CDC 40 Opera’ya göre ses kalitesi biraz daha kötüdür. Teybi kullanabilmek için GID veya CID ekran gereklidir. USB girişi yapmak isteyenler için  orijinal çözüm bu teyptir.

CD 40 USB
CD 40 USB

 

DVD 100 NAVI

Opel Antara için üretilmiştir. Astra H’de kullanılabilir. DVD 90 Navi’ye göre artısı 6 adet CD’yi ön yüzünden okuyabilmesidir. Kısacası CDC 40 opera ile DVD 90 Navi’nin birleşimidir.  Ses gücü hakkında bilgiye ulaşamadık. Ancak CDC 40 Opera gibi equalizer menüsü yoktur. Artı özellikleri 6’lı CD Changer, AUX girişi, DVD navigasyon özelliği…(Navigasyon DVD’si Türkiye için yok.) Kullanmak için CID ekran gerekli. Aux girişi ve CD changer’ın olması sebebiyle sonradan eklenebilecek üst düzey bir teyptir.

 

DVD 100 NAVI
DVD 100 NAVI

 

Opel TOUCH and Connect

Opel Corsa D için üretilmiştir. Astra H’de kullanılabilir. Ekranı dokunmatiktir. Bluetooth, SD kart okuyucusu, Aux girişi, USB girişi vardır. Navigasyon özelliği Türkiye’de kullanılabilir. Navigasyon yazılımı TOMTOM tarafından yapılmıştır. Klip ve Video oynatamaz. Bosch tarafından üretilmiştir. Ses çıkışı 4×20 watt’dır. Navigasyonun kullanılabilmesı için orijinal GM anten tesisatı ile birlikte çekilmelidir.Kendi ekranı dokunmatik olduğundan üst tarafta  herhangi bir ekran türüyle kullanılabilir.

 

Opel Touch Connect
Opel Touch Connect