Astra H Soğutma Suyu Uyarısı ve Çözümü

Bu yazımızda; bir çok Astra H kullanıcısının  bilgi ekranına uyarı olarak düşen ve OK tuşuna basmanıza rağmen tekrar tekrar beliren soğutma sıvısı uyarısının açıklamasını ve çözümünü belirteceğiz. 🙂

Yol Bilgisayarı donanımı olan Astra H’lerde, motor soğutma suyu kabında başka bir deyişle antifiriz genleşme kabında,  sıvı miktarını ölçen bir sensör bulunur.  Araç, olası bir sıvı eksilmesi durumu olduğunda sizi uyarır. Ancak zamanla bu kabın altında bulunan ve sıvı seviyesini ölçen sensör görevini yapamaz hale gelir. Bu durumda aracın genleşme kabında sıvı dolu olmasına rağmen, sizi sürekli ‘soğutma suyunu kontrol et’ diye uyarır.  Bu uyarı Grafik Bilgi  ekranlarında ‘ Soğut. maddesi seviyesi kontrolü‘,  BID ekranlarda ‘Soğutma Sıvı Seviyesi’ olarak belirir.

Çözümü:

Ekranda, bu uyarıyı aldıysanız ilk olarak genleşme kabındaki sıvı miktarına bakın. Dikkat: Motor sıcak vaziyette iken kapağı açmayın.  Eğer sıvıda bir azalma varsa zaman kaybetmeden su yada antifiriz ekleyin. Azalma durumunda kırmızı renkli,  organik antifiriz eklemenizi öneririz. Organik antifiriz uzun ömürlü ve aşırı soğuklara karşı dayanıklıdır hemde  sistemde borularda ve kanallardaki korozyonu önler.

Eğer soğutma sıvınız (antifiriz) tam ise  kabın altındaki sensör bozulmuş demektir. Çözümü, soğutma suyu sensörünü kabıyla beraber değiştirmektir. Eğer sadece sensörü değiştirirseniz çok geçmeden aynı arızayı tekrar alırsınız. Kesin çözüm sensörü , kabıyla beraber değiştirmektir. Soğutma suyu kabının sensörüyle beraber maliyeti 140 lira civarındadır. Aşağıda verilen parça kodları ile internet mağazalarından yada herhangi bir opel servisinden satın alabilirsiniz. Bu sorun bir çok Astra H’de görüldüğü için kronik sorunlardan biri olarak sayılabilir.

Parça kodları:

Opel Astra H Su Seviye Sensörü  #1304702

Opel Astra H  Motor Soğutma (Radyatör) Su Deposu #1304241

ASTRA H Soğutma kabı
Genleşme kabının araçtaki yeri
BID ekrandaki uyarı.
BID ekrandaki uyarı.