Astra H Soğutma Suyu Uyarısı ve Çözümü

Bu yazımızda; bir çok Astra H kullanıcısının  bilgi ekranına uyarı olarak düşen ve OK tuşuna basmanıza rağmen tekrar tekrar beliren soğutma sıvısı uyarısının açıklamasını ve çözümünü belirteceğiz. 🙂

Yol Bilgisayarı donanımı olan Astra H’lerde, motor soğutma suyu kabında başka bir deyişle antifiriz genleşme kabında,  sıvı miktarını ölçen bir sensör bulunur.  Araç, olası bir sıvı eksilmesi durumu olduğunda sizi uyarır. Ancak zamanla bu kabın altında bulunan ve sıvı seviyesini ölçen sensör görevini yapamaz hale gelir. Bu durumda aracın genleşme kabında sıvı dolu olmasına rağmen, sizi sürekli ‘soğutma suyunu kontrol et’ diye uyarır.  Bu uyarı Grafik Bilgi  ekranlarında ‘ Soğut. maddesi seviyesi kontrolü‘,  BID ekranlarda ‘Soğutma Sıvı Seviyesi’ olarak belirir.

Çözümü:

Ekranda, bu uyarıyı aldıysanız ilk olarak genleşme kabındaki sıvı miktarına bakın. Dikkat: Motor sıcak vaziyette iken kapağı açmayın.  Eğer sıvıda bir azalma varsa zaman kaybetmeden su yada antifiriz ekleyin. Azalma durumunda kırmızı renkli,  organik antifiriz eklemenizi öneririz. Organik antifiriz uzun ömürlü ve aşırı soğuklara karşı dayanıklıdır hemde  sistemde borularda ve kanallardaki korozyonu önler.

Eğer soğutma sıvınız (antifiriz) tam ise  kabın altındaki sensör bozulmuş demektir. Çözümü, soğutma suyu sensörünü kabıyla beraber değiştirmektir. Eğer sadece sensörü değiştirirseniz çok geçmeden aynı arızayı tekrar alırsınız. Kesin çözüm sensörü , kabıyla beraber değiştirmektir. Soğutma suyu kabının sensörüyle beraber maliyeti 140 lira civarındadır. Aşağıda verilen parça kodları ile internet mağazalarından yada herhangi bir opel servisinden satın alabilirsiniz. Bu sorun bir çok Astra H’de görüldüğü için kronik sorunlardan biri olarak sayılabilir.

Parça kodları:

Opel Astra H Su Seviye Sensörü  #1304702

Opel Astra H  Motor Soğutma (Radyatör) Su Deposu #1304241

ASTRA H Soğutma kabı
Genleşme kabının araçtaki yeri
BID ekrandaki uyarı.
BID ekrandaki uyarı.
 • Hikmet

  Sizin sayenizde sorunumu çözdüm, teşekkürler.

 • Selim Şişik

  ben depoya su koydum fakat uyarı gitmedi, uyarının gitmesi için serviste bilgisayarla aracın beyninden uyarının silinmesi gerekiyormuş doğrumu?

  • astratr

   Doğru değil. Sizinde soğutma suyu sensörünüz bozulmuş. Yukarda yazılan çözümü uygulamanız gerek. Yani su kabı ve sensörünüz değişecek.

 • Fatih Çakmak

  Hocam merhaba, bu yazı bende de çıkıyordu. Hatta baktığımda her seferinde suyun bittiğini görüyorum. Sonra ekranda yazı çıkmamaya başladı ama su eksilmeye hatta bitmeye devam ediyor. Şu an 4-5 günde bir mazot koyar gibi su koyuyorum. İşin ilginç yanı kaç tane ustaya gösterdim. Neden suyu eksilttiğine dair bir şey bulamadılar. Aracım 2008 model Astra H kasa, dizel. Bir arkadaşım (kendilerinin Nissan arabalarında daha önce yaşadıkları için) radyatör kapağında sorun olabileceğini belki soğutma suyu kabına dönmesi gereken suyun ordan çıkabileceğini belirtti. Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama yorumunuzu bekliyorum.

  • astratr

   Öncelikle sorununuz ciddi. Su eklemezseniz hararet probleminiz olabilir. Sistemde kaçak borularda yırtık patlak olabilir. Ustanıza radyatoru ve soğutma kabına giden hortumları iyice kontrol ettirin.

 • Gürsoy Süer

  Öncelikle iyi günler Aracım 2008 model 1.6 enjoy bende 3 gun once subap triger ve termostat değişimlerini yaptırdım. Usta Genleşme kabının ağzından diş kaptığını ve kaçak oluşturabileceğini beyan ederek 100 tl’ye bu kabı değiştirdi. İlk 2 gün BID ekranımda bu hatayı hiç bir şekilde almadın dün akşam akü değişimi yaptıktan sonra arabayı her çalıştırmamda bu hatayla karşılaşır oldum Genleşme kabını kontrol ettim herhangibi bir eksilme söz konusu değil acaba akü değişimi bu hataya sebebiyet vermiş olabilirimi Yardım ve cevaplarınız için hepinize şimdiden teşekkürler.

  • astratr

   Akü’nün böyle bir şeye neden olacağını sanmam ama, yinede akü kutup başını söküp takın olmazsa büyük ihtimal konuda bahsi geçen sensor sorun olmuş olabilir.