Astra K 1.0 Turbo 105 HP Enjoy [Yorum]

Bu yazımızda; ülkemizde pek fazla ilgi görmemiş olan Opel Astra K’nın  1.0 Turbo motorlu versiyonundan bahsedeceğiz. 1.6 litre atmosferik motorun yerini alan 1.0 litre 3 silindirli Turbo motor, düşük hacmine rağmen geleneksel atmosferik motorlara göre daha verimli. İşte motor ve şanzıman  detayıyla Astra 1.0 .

MOTOR ve PERFORMANS

Son 5 yıl içerisinde Avrupa’da ve Dünya’da, otomobil dünyası için yaygınlaşan bir terim var: Downsizing.  ‘Yani, büyük hacimli motor performansı veren küçültülmüş motorlar.’ Özellikle; Avrupa’da yapılan çevre düzenlemeleri, otomotiv dünyasını  doğrudan etkiliyor. Egzoz emisyon değerlerinin önemli ölçüde kısıtlanması, otomobil üreticilerinin daha küçük hacimli, daha az yakıt tüketen ve daha verimli motorlar tasarlamasını beraberinde getiriyor. Bunun sonucunda; karbon salınımı düşük, küçük hacimli, az yakıt tüketen ama hacmine göre güçlü motorlar piyasaya sunuluyor.

İşte Opel’in de bu düşüncede ürettiği ‘1.0 litre doğrudan enjeksiyonlu turbo motor’ tamamen alüminyumdan oluşuyor.  Opel’in resmi verilerine göre bu motor,  daha önce ürettikleri geleneksel 1.6 atmosferik motora göre %20 daha verimli. Bilindiği gibi gibi, 3 silindirli motorların karakteristik sorunu titreşimli çalışmaları ve 4 silindirli motorlara göre biraz daha gürültülü olmalarıdır. Opel, bu motoru tasarlarken gürültü ve titreşim konusuna özellikle çalıştıklarını ve ürettikleri motorda bu gibi sorunların olmayacağının altını çiziyor. Sessiz olması için o kadar uğraşılmış ki, Opel’in resmi tanıtımında 1.0 3 silindirli Turbo motorun,  4 silindirli 1.6 turbo motordan her devirde daha sessiz olduğu iddia ediliyor.

Lafı fazla uzatmadan Astra ve 1.0 ikilisine geçelim. Astra’da kullanılan ‘B10XFL’ kodlu 1.0 turbo motor 5500 devirde 105 beygir güç üretiyor. Maksimum tork değeri ise 170 Newton metre. Bu torku geniş bir aralıkta ( 1800 devirden – 4250 devire kadar ) veriyor. Maksimum torkunu düşük devirde ve geniş bir aralıkta vermesi aracın ara hızlanmalarda 1.6 atmosferik motorlara göre çok daha iyi ve atik olmasını sağlıyor. Astra 1.0, 0-100 hızlanmasını manuel şanzımanla 11.2 saniyeyle , Easytronic şanzımanla 12.7 saniyede tamamlıyor.

Alman ADAC’ın test izlenimlerine göre, Astra 1.0 yola çıktığında hacminden beklenmeyecek şekilde iyi bir performans gösteriyor. 5000 devire kadar canlı ve istekli devirlenen Astra, 5500 devirde maksimum gücüne ulaşıyor.  Bu iyi performansın bir diğer nedeni de  Astra K’nin önceki modele göre 200 kg kadar hafiflemiş olması. 1.0 motorlu Astra K 1198 kg ağırlığında. Kısacası Astra 1.0 , beklentileriniz çok yüksek değilse, sizi mutlu edecek bir otomobil. Nispeten yüksek torku sayesinde, uzun seyahatlerde yapılan  sollamalarda da sorun çıkarmayacak bir otomobil. Tabiki daha seri ve hızlı otomobil kullanmayı sevenler için 1.4 turbo modelini öneririz.

Astra 1.0’ın eksi bir yanı ise, yukarıda bahsettiğimiz gibi, 3 silindirli motorların karakteristik sorunu olan titreşim. ADAC test verilerine göre otomobil rölantide iken, vites topuzunu ve direksiyonu tuttuğunuzda motorun titreşimini çok hafif bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

ŞANZIMAN ve EASYTRONIC

Astra K 1.0’da iki vites seçeneği mevcut. 5 ileri manuel ve 5 ileri easytronic. Öncelikle manuel vitesten bahsedelim. Astra K 1.0’da Opel’in kendi üretimi olan  ‘F17 WR’ kodlu manuel şanzıman kullanılıyor. WR ibaresinin açılımı Wide Ratio. Yani geniş aralıklı bir şanzıman. Son dişli oranı 3.94.  Otomobil 5. viteste 130 kmh ile seyrederken motor devri 3100. Buda demek oluyor ki otoban yolculuklarınızda, yani 120-130 gibi yüksek süratlarde motor sesini duymayacaksınız. Otomobilin yüksek hızlarda düşük devir ile seyretmesi yakıt tüketimi açısından da bir avantaj. Ancak 5. vitesin uzun olması  ani hızlanmalarda bir dezavantaj. Bu gibi durumlarda vitesi 5’ten 4’e çekip hızlanmak gerekebilir.  Eğer  6 ileri bir şanzıman olsaydı, bu motorla çok daha iyi bir kombinasyon oluşturabilirdi. Maalesef ki yok !

Biraz da easytronic 3.0’dan bahsedelim. Easytronic bildiğiniz gibi özünde manuel olan bir şanzıman. Sistemde bir debriyaj ve onu kontrol eden bir robot  var. Yani yukarıda bahsettiğimiz F17 şanzımanı sizin yerinize bir robot kontrol ediyor. Sadece son dişli oranı 3.94 değilde 4.19.  Yani manuel seçeneğine göre Easytronic’te vites aralıkları biraz daha kısa. Easytronic bugune kadar 3. kez elden geçirilmiş ve bu son versiyonu olan ‘Easytronic 3.0’ Astra K’da kullanılıyor. Vites geçişleri daha az hissedilir hale getirilmiş ve tepki süresi biraz daha iyileştirilmeye çalışılmış. Ancak yapısı gereği DSG ya da tork konvertörlü tam otomatik şanzıman performansı beklemek yanlış. Kısacası, vites değişimlerini hafifte olsa hissedeceksiniz. Ayrıca spor sürüş içinde çok uygun bir şanzıman sayılmaz. Teknik verilerde gördüğünüz gibi 0-100 hızlanması manuel vitese göre 1.5 saniye daha yavaş. Bunlar Easytronic vitesin eksi yönleriydi. Avantajlarına bakacak olursak; Onarım maliyetleri düşük ve yakıt tüketimine olumlu katkısı olan bir şanzıman. Yokuş kalkış desteğinin standart olması, rampalarda yapacağınız kalkışlarda bir sorun yaşamayacağınız anlamına geliyor. Easytronic, beklentileri yüksek olmayan kullanıcılar için ucuz ve iyi bir seçenek.

 

YAKIT TÜKETİMİ

Yakıt tüketiminden bahsetmeden önce 1.0 hacmindeki Astra K’nın ülkemizde en düşük MTV vergi dilimine girdiğini hatırlatalım. Astra K’daki diğer motor seçeneklerine göre yılda 374 lira daha az vergi ödeyeceksiniz. Bu da aracı aldığınız andan itibaren bir buçuk depo benzin kârdasınız demek oluyor.

Fabrika verilerine baktığımızda Astra 1.0 100 km’de:

şehiriçi 5.2 litre ,

şehirdışı 3.9 litre ,

karma kullanımda 4.4 litre benzin tüketiyor.

Otomobilde Start-Stop sisteminin olması yakıt tüketimi açısından çok büyük bir avantaj. Ülkemizdeki yol koşullarında Astra K’nın şehiriçi tüketim verisi 6.5 litre civarı olacaktır. Şehirdışı ise ekonomik kullanıma dikkat ettiğinizde fabrika verisini yakalamanız çokta zor değil. Sert sürüşlerde ve çok yoğun trafikte şehiriçi 100km’de 7 litreyi geçebilirsiniz. Ancak yakıt tüketimi açısından yabancı kullanıcılardan Astra 1.0 için olumlu bildirimler geldiğini de unutmayalım. Yakıt tüketimi açısından sizi üzmeyecek bir otomobil.

DONANIM

Avrupa’da istediğiniz donanım seviyesi ile alınabilen Astra 1.0 maalesef ülkemizde sadece Enjoy seviyesi ile alınabiliyor. Eğer bir Astra 1.0 almaya karar verdiyseniz Enjoy’un üzerine kesinlikle Plus paketi ekletmenizi öneririz. 17” aluminyum alaşımlı jantlar, otomatik yanan farlar (tünel algılama özelliği), yağmur sensörü, ışığa duyarlı kararan iç dikiz aynası, arka park sensörü  koyulaştırılmış arka camlar gibi özelliklerle makul bir seviyeye geliyor.

FİYAT

2016 Eylül itibariyle;

Yeni Astra HB 1.0 Benzinli 105 HP Manuel Enjoy : 67000 TL
Yeni Astra HB 1.0 Benzinli 105 HP Easytronic Enjoy: 71000 TL
Enjoy Plus Paketi: 2100 TL
Artılar:
+ Düşük Vergi
+ Yakıt Tüketimi
+ Makul Performans
Eksiler:
– Donanım seviyesi
– 6. vites eksikliği