Car of The Year 2016 : Opel Astra K 2016 Yılın Otomobili Seçildi

Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden olan  Car of the Year’ın 2016 kazananı Opel Astra K oldu. Böylece Opel bu ödülü 5. kez kazanma başarısını elde etti.  Jürinin bir çok kritere göre yaptığı değerlendirmede Opel Astra K 309 puanla birinci, Volvo XC90  294 puanla ikinci, Mazda MX5 202 puanla üçüncü oldu.

D2XX platformunu kullanan yeni Astra K bir önceki neslinden 200 kg daha hafif. Küçülen boyutlarına rağmen içerde daha fazla diz mesafesi ve hacim sunan Astra K’nın Sport Tourer versiyonu ise  HB modele göre 33 cm daha uzun.

Kaputun altında da yeni gelişmeler sunan Astra K’da 1.0, 1.4 ve 1.6 hacminde motorlar kullanılıyor. 1.0 Turbo beslemeli 3 silindire sahip motor 105 beygir güç üretiyor. Bu motor, uzun oranlı bir 5 ileri şanzıman ve aynı şanzımanın otomatikleştirilmiş hali easytronic seçeneği ile alınabiliyor. Diğer motorlarda ise tam otomatik şanzıman kullanılıyor. En dikkat çeken motorlar 1.4 SIDI benzinli turbo 150 HP ve 1.6 CDTI  dizel 136 HP . Bu motorlar 6 ileri tam otomatik şanzıman ile satın alınabiliyor. Ülkemize gelip gelmeyeceği merak konusu olan 1.6 Bi-CDTI Çift turbo dizel 160 hp versiyonu ise oldukça yüksek tork ve çok iyi ara hızlanma değerleriyle göze çarpıyor.

Diğer yandan Intelilux Led matrix farlar ve diğer üst düzey sürücü destek asistanlarının C sınıfı bir araçta bulunması ödülün alınmasında büyük etken olmuş.  Bu donanımlardan bazıları Opel OnStar, Masaj özellikli ergonomik deri koltuklar, Şerit takip asistanı, şehiriçi ve diğer yüksek hızlarda takip mesafesine göre  otomatik fren asistanı Astra’yı üst seviyeye taşıyan donanımlardan bazıları.

Kazanmak her şey değildir ama çok iyi hissettirir.#yeniastra #2016yılınınotomobilödülü #yılınotomobili

Posted by Opel on 29 Şubat 2016 Pazartesi