Klima Temizleme Spreyi ile Klima Kokusu Nasıl Giderilir?

Klima Temizleme Spreyi Kullanarak, Kötü Klima Kokusu Nasıl Giderilir ?

Yaz mevsiminin gelmesiyle araçlardaki klima kullanımı arttı. Biz de, bir çok otomobil kullanıcısının şikayet ettiği, kötü klima kokusunu ve nasıl yok edilmesi gerektiğini Astra H modeli üzerinden anlatacağız.

Öncelikle kokunun kaynağına değinelim. Otomobil klima sistemleri genel olarak 4 ana parçadan oluşur. Bunlar; kompresör, evaporatör (buharlaştırıcı), kondanser ( yoğuşturucu) ve kısılma vanasıdır. Çoğu kişi polen filtresinin değişimi ile klima kokusunun geçeceğini düşünür. Ancak burada üstünde durmamız gereken parça, sistemdeki buharlaştırma görevini üstlenen ‘evaporatör’dür. Evaporatör konum itibariyle polen filtresinden önce bulunur ve soğuk havayı araç içine gönderirken çok fazla ısı farkına maruz kalır. Bunun sonucunda klima kanallarında yoğun nem ve su damlaları oluşur. Zamanla evaporatörde biriken bu nemli yüzey, bakteri, mantar ve küf oluşumuna sebep olur. Bu durum, kötü kokularla beraber insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, araç içindeki hava kalitesini düşürür. Bunun önüne geçmek için şu yolu izlemenizi tavsiye ederiz:

Varacağınız yere gelmeden 2-3 dakika önce, klimayı kapatın Fan (ECO) modunda havalandırmayı yüksek hızda çalıştırın, böylece evaporatördeki soğuk havayı bitirerek havalandırma kanallarındaki nemin kurumasını sağlarsınız.

 

Temizleme İşlemi

Araçlardaki klima kokusunu gidermek için bir çok markanın ürettiği spreyler bulunmaktadır. Bunlar uzun hortumlarla beraber satılırlar. Satın alırken dikkat edeceğimiz nokta, içeriğinde insan sağlığını tehdit eden maddelerin bulunmamasıdır. Bizim bu konuda önereceğimiz iki marka Würth ve Liqui Moly’dir. Aşağıda fotoğraflarını görebilirsiniz. Temizleme işlemiyle beraber polen filtresini de değiştirmenizi öneririz.

 • Würth Klima Temizleme Spreyi
 • Liqui Moly Klima Temizleme Spreyi

 

Adımlar:

Temizleme işlemi Astra H modeli üzerinden anlatılmıştır. Farklı modellerde, polen filtresi ve evaporatör gibi parçaların yerleri değişiklik gösterebilir.

 1.  Temizliğe başlamadan önce aracın tüm camlarını açın ve klima temizleme spreyini doğrudan solumayın.

  astrah-torpido
  Foto 1
 2. Aracın, kondens çıkışının ( klima yoğuşma suyunu attığı çıkış)  tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Astra H modelinde ön sağ tarafta (motorun arkasında, kabine doğru ön sağ taraf) bulunur. Aracın klimasını en soğuk modda hızlı şekilde çalıştırın, yoğuşma suyu aracın altına damla damla akıyorsa kondans çıkışınız tıkalı değildir. Bu gözlemi günlük kullanımda da yapabilirsiniz. Yapacağınız temizlik sonrası çözülen kirler, kondens çıkışından araç dışına atılır. Bu ilk iki kontrolü geçtikten sonra asıl temizlik kısmına geçebilirsiniz.
 3. Temizlik öncesi evaporatörü kurutmak için aşağıdaki işlemleri yapın.
  • Klimayı kapatın.
  • Sirkulasyon düğmesine basın.
  • Sıcaklığı en yüksek konuma (Hi) getirin.

   Foto 2
   Foto 2
  • Hava dağıtımını ayaklara verin.
  • Son hızda fanı çalıştırın.
  • Bu koşullar altında aracı yaklaşık 10 dakika kadar rölantide çalıştırın.
 4. Polen Filtresini sökün. Astra H modelinde polen filtresine ulaşmak  için önce torpidoyu sökün. Bknz. Foto 1. Foto 1’de işaretli 4 vidayı söktükten sonra yavaşça kendinize çekin, ardından sol tarafta bulunan torpido ışığının soketini çıkarın. Torpido bir bütün olarak sökülmüş olacaktır. Ardından polen filtresine ulaşacağınız  kapağı sökün. Bknz. Foto 2.
 5. Polen Filtresini söktükten sonra, polen filtresinin arka kısmında bulunan evaporatöre doğru,  spreyi (hortum yardımıyla)  15-20 saniye kadar püskürtün. Würth Klima temizleme spreyi kullanıyorsanız şişenin yaklaşık yarısını püskürtün. Bknz. Foto 3.

  Foto 3
  Foto 3
 6. Daha  sonra, aracın konsolunda bulunan tüm havalandırma kanallarına hortumu sokun ve spreyi püskürterek hortumu geri çekin.
 7. Araçtan inin ve spreyin etkisini göstermesi için 15-20 dakika kadar bekleyin.
 8. 20 dakika sonra aracın polen filtresini yenisiyle değiştirin. Polen filtresinin kapağını yerine takıp, torpidoyu tekrar monte edin.
 9.  Evaporatörü kurutmak için üçüncü adımı tekrar uygulayın bu sırada aracın tüm cam ve kapılarını açın. 10 dakika kadar fanı çalıştırın ve aracı havalandırın. Bu süre içinde araç içindeki havayı solumayın.

 

 

Tüm bu işlem sonunda klima kokusu büyük oranda azalacak yada yok olacaktır. Bunun dışında klimanızı kış aylarında da kısa bir süreliğine çalıştırmanızı öneririz.