Opel Astra H InSP Uyarısı Silme

Opel Astra H modelinde preiyodik bakım zamanı geldiğinde km saatinde InSP mesajı bir uyarı olarak gözükür. InSP mesajı km saatine geldiğinde, bir önceki periyodik bakımdan itibaren 1 sene geçmiş veya ECU’da bakım için belirlenen kilometreye ulaşılmış demektir ve kısa zamanda servise gidip aracınızın yıllık periyodik bakımını yaptırmanız gerekir. Eğer yaptırdıysanız bu mesajı kendinizde silebilirsiniz.

Silmek için şu yöntemi izleyin:

  • Anahtarı kontağa yerleştirin.
  • Kilometre saatinin resetleme tuşuna basılı tutun. Bu sırada basılı tutarken kontağı iki kademe çevirin. (İbrede ışıkların yandığı konuma getirin.)
  • Kilometre saatinin düğmesini bırakmadan basılı tutmaya devam edin.Bu şekilde 10-15 saniye kadar bekleyin. Sonrasında kilometre saatinde ‘—‘ şeklinde çizgiler çıkacaktır. Bu çizgileri gördüğünüzde insp uyarınız silinmiş demektir.

Bunun dışında Astra H modelinde 4 tane InSP mesajı daha vardır. InSP, InSP2, InSP3 ve InSP4.  Yol bilgisayarı olan araçlarda InSP2 ve InSP3 mesajı belirmez. InSP4 ise sadece dizel araçlarda belirir. Bunların açıklamalarına gelecek olursak:

InSP: Periyodik bakım zamanının geldiğini belirtir. Servise gidip yıllık bakımınızı yaptırın. Yaptırdıysanız yukarda anlattığımız yöntemle silin.

InSP2: Aracınızda ön far veya arka stop lambaları kısımdan bir ampül patladığında kilometre saatinde bu uyarı belirir. Yol bilgisayarı olan araçlarda bu uyarı çıkmaz. Ana ekranda hangi ampülün patladığı direkt olarak yazar.

InSP3: Uzaktan kumandanın pili bittiğinde bu uyarı belirir. Kumandanıza yeni bir pil alın.

InSP4: Sadece dizel araçlarda belirir. Mazot filtresinde su var demektir. Serviste filtredeki suyu boşalttırın ve yakıt aldığınız yere dikkat edin.

 

 

insp_silme
Servis Kitapçığında INSP açıklamaları.